Co mohu dělat s životní pojistkou, kterou již nepotřebuji?

By | 23 února, 2023

Pokud již životní pojistku nepotřebujete v dřívější fázi svého života, běžnou praxí je nechat ji vypršet nebo případně vzít odkupní hodnotu v hotovosti. Existuje ještě jedna možnost: můžete svou pojistku věnovat na charitu. Aby tato myšlenka fungovala, musí být splněno několik podmínek.

Charita musí přijmout pojistku

Koncept spočívá v tom, že pokud dáte svou pojistku na charitu, dostanete výplatu, která bude nakonec věnována. Protože jste naživu, dojde k časové prodlevě, než platba dorazí. Charitativní organizace hledají vhodné pojistky, které brzy vyprší nebo budou splatné. Do té doby se musí platit pojistné, aby byla pojistka zachována. Pokud vy, dárce, budete i nadále platit, můžete za platby po převodu získat dobročinné daňové dobropisy, ale pokud přestanete platit, charita nedostane žádnou platbu. Charita bude obvykle chtít zaplatit pojistné, ale učiní tak pouze v případě, že se platba vyplatí. Charita musí být ochotna tento typ daru přijmout, protože pro některé organizace může být příliš komplikovaný nebo obtížný. Mít velký jednorázový dar může být pro charitu problém s řízením peněžních toků.

Cena pojištění by měla být ověřena.

Náklady na politiku by měly být posouzeny na základě smluvních podmínek. To zahrnuje prémie, zdravotní podmínky, jezdce a zvláštní pravidla, která mohou být součástí pojistky. Toto hodnocení by měl provést obránce pojištění nebo akce.

Váš příjem by měl být dostatečný.

Pokud se vám darování pojistky podaří, můžete v roce darování pojistky uplatnit až 75 % svého příjmu. Máte také až 5 let na převod peněz, pokud je nemůžete uplatnit hned. Nemá smysl poskytovat velké dary, pokud váš příjem nestačí nebo nemůžete kredity použít. I když jsou všechny kachny v řadě, dostávají část daru ve formě daňových úlev – obvykle 15 % až 29 % z přidané částky.

Musí být zaplacena pojistka.

Abyste mohli přispět na charitu, pojistné musí být neporušené. Pokud ne, cena nebude tak důležitá.

Daňová povinnost z prodeje

Je-li odkupná hodnota v hotovosti vyšší než upravená nákladová základna (ACB) prodeje, může z prodeje vzniknout daňová povinnost, která by zpochybnila jakoukoli výhodu darování pojistné smlouvy.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *